Zaułek Benowo – O zaułku 2018-02-14T06:18:49+00:00
O zaułku
Oferta
Galeria
Lokalizacja
Kontakt

„Zaułek Benowo” to miejsce aktywności lokalnej mieszkańców gminy Ryjewo oraz ośrodek edukacji ekologicznej.

Zaułek Benowo powstał z inicjatywy mieszkańców wsi Benowo i Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa w oparciu o budynek po nieczynnej szkole podstawowej. Pod koniec 2006 roku Eko-Inicjatywa przejęła szkołę od Gminy Ryjewo. Budynek wymagał kompleksowego remontu, ale pierwsze pozyskane grany pozwoliły jedynie na odświeżenie kilku pomieszczeń. To jednak wystarczyło, aby Zaułek Benowo stał się ważnym miejscem spotkań dla mieszkańców wsi. Zaangażowanie mieszkańców, ich pomysły i energia do wspólnego działania, w bardzo krótkim czasie, zaowocowały licznymi inicjatywami społecznymi i ekologicznymi. Wraz z rozwojem działalności rosły także potrzeby mieszkańców.

Budynek zwany powszechnie starą szkołą w ciągu dwóch lat stał się „Zaułkiem Benowo” także w wiadomości społecznej. Powiada się, że stara szkoła dostała drugie życie. Najważniejsze, że dzięki „nowemu życiu” nadal pełni funkcje społeczne, będąc miejscem edukacji nieformalnej i integracji. Poprzez dostęp do Internetu, dla wielu osób, Zaułek stał się także „oknem na świat”.

Zaułek Benowo prowadzony jest przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, będąc praktycznym laboratorium animacji społecznej i edukacji ekologicznej na wsi.