baner4.jpg

postolka

 

NA STRAŻY DRZEW - Zarządzanie zielenią w miastach Polski

na_strazySerdecznie zapraszamy na spotkanie, którego celem jest identyfikacja problemów i barier w realnej ochronie drzew w miastach, poszukiwanie inspirujących, możliwych do wykorzystania przykładów do powielania, nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem aktywistów i urzędników, wzmocnienie kooperacji pomiędzy organizacjami prowadzącymi działania strażnicze. Podczas spotkania będą także zaprezentowane wyniki społecznego monitoringu drzew prowadzonego w dużych miastach Polski, w tym w Gdańsku.

Drzewa są ważne - oczyszczają powietrze, poprawiają klimat, zmniejszają hałas, wpływają na jakość życia i wzrost ceny nieruchomości, służą przyrodzie. W dużych miastach od lat obserwujemy proces rugowania drzew. Wycinanie drzew powoduje konflikty interesów i rodzi napięcia społeczne. Potrzebujemy dobrych rozwiązań chroniących drzewa, dobrych metod informowania mieszkańców o losach drzew, włączania ich w podejmowane decyzje, współpracy różnych podmiotów w zakresie monitorowania drzew i zarządzania terenami zielonymi.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie robocze, którego celem jest identyfikacja problemów i barier w realnej ochronie drzew w miastach, poszukiwanie inspirujących, możliwych do wykorzystania przykładów do powielania, nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem aktywistów i urzędników, wzmocnienie kooperacji pomiędzy organizacjami prowadzącymi działania strażnicze.

29.04.2016, godz. 11.00-13.00,
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku, ul. Rybaki Górne 8

PROGRAM SPOTKANIA

 

11.00-11:35

Drzewa w Gdańsku  na  tle wyników ogólnopolskiego społecznego monitoringu standardów zarządzania zielenią

- analiza jakości decyzji zezwalających na usunięcie drzew i krzewów (powody zezwoleń na wycinkę we wnioskach i decyzjach, częstość odmów, najczęstsze błędy wydawanych decyzji, etc.)

- ocena efektywności kompensacji przyrodniczych (nasadzenia zastępcze) i skuteczności prowadzenia monitoringu nasadzeń zastępczych,

11.35-12:00

Współpraca na rzecz ochrony drzew – udział społeczny, standardy zarządzania, dobre praktyki

- instytucjonalne formy dialogu społecznego i partycypacji ze szczególnym uwzględnieniem  modelu wrocławskiego

- jak unikać „kłopotów” drzewami - przykłady programów podnoszących wiedzę i kwalifikacje w temacie drzew

- Ogólnopolskie Forum Przyjaciół Drzew – jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń 

12:00-13:00

Dyskusja w gronie zaproszonych uczestników spotkania: radni, urzędnicy, lokalni aktywiści, przedstawiciele NGO

- wyzwania w zarządzaniu zielenią w miastach w obecnym systemie prawnym,

- zarządzanie i rozwiązywanie problemów na poziomie lokalnym (przykłady z miast),

- potrzeby zmian na poziomie ogólnopolskim.

Prowadzenie: Krzysztof Smolnicki, Fundacja EkoRozwoju, Sabina Lubaczewska Fundacja EkoRozwoju

Współpraca w regionie: Ewa Romanow-Pękal, Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa

Uczestnicy otrzymają Raport z ogólnopolskiego monitoringu standardów zarządzania drzewami w miastach oraz poradniki o  tematyce drzew wydane przez Fundację EkoRozowju.

Prosimy o informację o uczestnictwie poprzez przesłanie widomości na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Stop_jakas