kokorycz.jpg

postolka

 

Myśl i działaj EKOlogicznie - Jezioro Kucki przyrodniczym skarbem Dolnego Powiśla

kucki_logoPod tym hasłem nasze Stowarzyszenie rozpoczyna realizację projektu mającego na celu propagowanie czystości jezior w okolicy Kwidzyna. Pod egidę wzięliśmy leżące w promieniu 12 km od Kwidzyna jezioro Kucki.

Rok 2013 został ogłoszony przez Marszałka Województwa Pomorskiego rokiem jezior. Pomyśleliśmy, że jest to idealny moment by włączyć społeczność lokalną w działania badawcze i promocyjne na temat tych ekosystemów. Z pomocą przyszedł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który ogłasza od kilku lat konkurs „Nasze jezioro, nasza sprawa”. Uzyskaliśmy dzięki temu dofinansowanie na realizację takich działań jak:

- badania fizykochemiczne wody z jeziora,

- wykonanie planu batymetrycznego i określenie spadków dna,

- akcje promocyjne i informacyjne dla mieszkańców wsi Jaromierz i turystów spędzających czas nad jeziorem Kucki,

- inwentaryzację przyrodniczą brzegów jeziora,

- organizację akcji sprzątania brzegów.

Od początku sierpnia grupa przyrodników z Eko – Inicjatywy wraz z uczennicami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie rozpoczęła działania przygotowawcze w okolicach wsi Jaromierz. W tym celu prowadzone były obecnie ankiety dla mieszkańców i turystów mające na celu zbadanie opinii i wiedzy na temat stanu czystości jeziora, stopnia zainteresowania walorami przyrodniczo – turystycznymi jeziora i jego okolic. Przeprowadzimy badania wody i skrupulatnie przeanalizujemy to, co na co dzień jest niezauważane, a stanowi bogactwo naszych okolic – czyli dowiemy się jakie skarby przyrodnicze kryje ta okolica.

Wsparcia merytorycznego przy realizacji działań udziela Nadleśnictwo Kwidzyn.

Zależy nam by młodzież z terenu powiatu kwidzyńskiego aktywnie włączyła się do prac badawczych. Poprzez praktyczne zajęcia w terenie i wsparcie ekspertów można w najlepszy sposób poznać otaczającą przyrodę.

Wszelkie informacje na temat poszczególnych działań realizowanych w ramach konkursu „Nasze jezioro nasza sprawa” można uzyskać pod numerem telefonu: (55) 261 22 16 lub pisząc mail na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

raport

Zapraszamy do współpracy!

Projekt: „Myśl i działaj EKOlogicznie – Jezioro Kucki przyrodniczym skarbem Dolnego Powiśla” jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

wfosigw_gdansk