top_banner.jpg

postolka

 

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa na IX Pomorskim Kongresie Obywatelskim

DSC_0045IX Pomorski Kongres Obywatelski skupił około 500 osób reprezentujących różne środowiska intelektualne Pomorza i Polski. Tegoroczny Kongres zatytułowany Pasje – Wspólnota Obywatelska – Europa, ambitnie skupił się na  dyskusji  nad marką Pomorza, która łączyłaby naszą historyczną tożsamość z osiągnięciami chwili obecnej i aspiracjami na przyszłość. W tą idę świetnie wpisują się aleje. Aleje są, bowiem,  świadectwem naszej historii, a obecnie stawiają wysokie wyzwania architektom krajobrazu, drogowcom, przyrodnikom - jak zachować tą spuściznę przyrodniczo- kulturową dla przyszłych pokoleń?

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa wystawiło stoisko Programu "Drogi dla natury" w ramach Forum Edukacja dla Rozwoju, które było wydarzeniem towarzyszącym części wykładowej Kongresu. Jak podkreślano w wielu wystąpieniach podczas Kongresu "pasje są sprężynami naszej aktywności w każdej dziedzinie życia – w pracy, biznesie, nauce, kulturze, czasie wolnym. Warto się więc zastanowić jak pobudzać i rozwijać pasje w szkole, jakie kultury organizacyjne rozwijać w przedsiębiorstwach, uczelniach i urzędach, by wykorzystywać pasje i talenty pracowników, jak organizować czas wolny, by pasje dały nam niezbędną równowagę życia".

Spotkanie z przedsiębiorcami, politykami, społecznikami było dla nas ważnym potwierdzeniem sensu podejmowanych działań na rzecz zachowania alej w krajobrazie. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, zadawano wnikliwe pytania, a bohaterami stały się żywe okazy owadów z naszej hodowli: Wepa marmurkowa i ciołek matowy. Nasze stoisko wabiło feromonem wydzielnym przez samce pachnicy dębowej, można było też zajrzeć do dziupli i poznać owady zależne od starych dziuplastych drzew.

Na dłuższą chwilę zatrzymał się u nas  Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, który z zainteresowaniem obserwował "celebrytkę" pachnicę dębową, rozwikłał zagadkę o skarbach ukrytych w dziupli i zaangażował się w  rozmowę o alejach.  Odwiedził nas też prof. Jerzy Bralczyk, zastanawiając się dlaczego ciołek matowy zwany jest ciołkiem, wykazując się przy tym dużą wiedzą przyrodniczą.

Nie raz usłyszeliśmy o dobrej robocie, którą wykonujemy "Z PASJĄ". Pasja pomaga w rozumieniu przyrody, w działaniu na rzecz jej ochrony. Wspólnie z osobami, które odwiedzały nasz stoisko zastanawialiśmy jak pomóc alejom, jak wykorzystać ich potencjał dla rozwoju Pomorza.

DSC_0034 DSC_0047 DSC_0095