baner4.jpg

postolka

 

Zobacz także:

W sumie posprzątane...czyli jak Kwidzyn sprzątał swój świat

100_22671A sprzątał elegancko…aż 17 placówek bowiem przystąpiło do jednodniowego zrywu w myśl hasła: „Turysto szanuj środowisko”, które było wizytówką ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez Fundację Nasza Ziemia.

Nasze Stowarzyszenie objęło swym patronatem działania na terenie Kwidzyna zaopatrując chętne osoby w worki do sprzątania. Wsparciem jak zawsze wykazali się pracownicy PUS Kwidzyn Spółka z o.o., którzy zgromadzone przez uczestników akcji worki z odpadami przewieźli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nadzorowanego przez RIPOK Gilwa Mała i Urząd Miejski w Kwidzynie.

Wykaz placówek, które wzięły udział w akcji:

 • Przedszkole nr 2
 • Przedszkole „Promyk”
 • Przedszkole Integracyjne
 • Przedszkole „Radość”
 • Przedszkole „Jedyneczka”
 • Przedszkole „Chatka Puchatka”
 • Szkoła podstawowa nr 2
 • Szkoła podstawowa nr 4
 • Szkoła podstawowa nr 5
 • Szkoła podstawowa nr 6
 • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. J. Korczaka
 • Zakład Karny w Kwidzynie
 • Zespół Szkół Gimnazjalnych
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
 • II Liceum Ogólnokształcące
 • Gimnazjum nr 2
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego

Ilość osób zaangażowanych bezpośrednio w sprzątanie wyniosła 1140 osób.

Edukatorzy z Naszego Stowarzyszenia przeprowadzili na prośbę szkół 11 warsztatów przygotowujących uczestników akcji do prawidłowego i świadomego udziału, tak by nie tylko traktować to jako jednorazowe przedsięwzięcie, ale by zwrócić uwagę na prewencję i dbałość o środowiska każdego dnia roku, a nie jedynie w trzecim tygodniu września…

Jest to chyba najsmutniejszy wynik tej akcji, że mimo, że realizowano ją po raz dwudziesty pierwszy, to ilość śmieci jakie zostają zebrane każdego roku nie maleje. Stanowi to świadectwo dla Nas samych. Nie jesteśmy godnymi mieszkańcami naszej planety skoro z zawziętością przeradzamy to wydarzenie w syzyfową pracę. Marzeniem każdego ekologa byłoby nie realizować tej akcji…po prostu dlatego, że nie byłoby ku temu powodów czyli śmieci rozrzuconych gdzie bądź.

Niejednokrotnie pytamy mieszkańców skąd bierze się nasza determinacja w zaśmiecaniu środowiska, nie uzyskujemy jednak konstruktywnej odpowiedzi, a też sami niestety nie znamy metody efektywnej edukacji ekologicznej w tym zakresie, która wszczepiłaby świadomość tego, że zaśmiecanie kłuje w nas samych, bo przecież w przyrodzie nic nie ginie… Z drugiej strony by efektywnie edukować należy mieć pilnych uczniów, a nie biernych słuchaczy…

Dziękujemy partnerom – PUS Kwidzyn, ZUO Gilwa Mała, osobom, które uczestniczyły w warsztatach, nauczycielom, uczniom za ich wkład w przebieg Sprzątania Świata w Kwidzynie.

Zapraszamy do podejmowania współpracy przy realizacji działań edukacji ekologicznej w Państwa placówkach w ciągu całego roku

100_22691 100_22771 100_22791

102_81791 DSC039451 DSC039681

P12306021 P12306072 P12306151

P12306371 P12306401 P12306521

P12306781 P12307141 PICT23431

Janusz Kowalak
Koordynator projektu
"Edukacja ekologiczna mieszkańców Kwidzyna - myśl i działaj EKOlogicznie"

Akcja jest organizowana w partnerstwie między: Stowarzyszeniem Eko – Inicjatywa, Przedsiębiorstwem Usług Sanitarnych Sp. z o. o., Zakładem Utylizacji Odpadów Gilwa Mała

pus logo_zuo_60x52 fundacja_nasza_ziemia

Projekt „Edukacja ekologiczna mieszkańców Kwidzyna – myśl i działaj EKOlogicznie” współfinansowany jest ze środków Miasta Kwidzyn

kwidzyn_moje_miasto