top_banner2.jpg

postolka

 

Zobacz także:

Kuźnia badaczy natury zakończona

kubanaWczoraj zakończyły się spotkania podsumowujące grup badawczych Kuźnia badaczy natury. Czym jest ów kuźnia i czy czegoś nas nauczyła można się dowiedzieć w artykule.

W 2012 roku podjęliśmy się realizacji cyklicznych zajęć badawczych z grupami chętnymi do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Zostały opracowane tematy zajęć, przygotowano specjalne notatniki dla uczestników, które zawierały garść cennych informacji oraz stanowiły dokumentację z realizowanych analiz i obserwacji. Każdorazowo na poszczególnych zajęciach uczestnicy wpisywali w tabele wyniki pomiarów fizykochemicznych, gatunki porostów czy zaobserwowanych ptaków. Podobną dokumentację przenoszono na stronę internetową, gdzie w oparciu o mapy Google stworzono portale mapowe grup uczestniczących w zajęciach. Tym sposobem realizując w ciągu trzech sezonów zajęcia dla każdorazowo pięciu grup zakończyliśmy to działanie.

W trakcie zajęć kładliśmy nacisk, by tematyka była przystępna dla uczestników, korelowała z tym, co jest w programie nauczania z biologii, chemii i geografii. Wykorzystywany był sprzęt analityczny do badania wody, gleby, urządzenia GPS, eksponaty biologiczne czy różnorodne karty pracy pokazujące jak wykorzystać nabytą suchą wiedzę teoretyczną w prostych badaniach ekosystemów. Uczestnicy wykazywali różne zaangażowanie – jak wiadomo, ilość materiału jaki jest do zrealizowania w obecnym programie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych obfituje w wiele zagadnień obarczonych reżimem czasowym. Dla nas było ważne by dla uczniów możliwość samodzielnych eksperymentów była przyjemnością i okazją do konfrontacji z nauką w nieco inny sposób. Z perspektywy czasu wydaje nam się, że działanie to przyniosło zamierzony rezultat. Uczestnicy pierwszego sezonu Kuźni badaczy natury są obecnie studentami i mamy nadzieję, że część z tego jak pracowaliśmy na warsztatach okazała się być przydatna. Prowadzenie notatników wymuszało na uczestnikach pracę z pewnego rodzaju skryptem, generowaniem raportów z zajęć, co ma swoje odzwierciedlenie na wszelkich typach kierunków przyrodniczych.

Zajęcia miały na celu rozbudzenie wrażliwości na otaczającą przyrodę z naciskiem na Kwidzyn i jego okolice. Stąd pod egidę wzięto rzekę Liwę, otoczenie „Balatonu”, las Miłosna, tereny rekreacyjno wypoczynkowe nad Liwą, parki miejskie itp. Tam nasi badacze pobierali próbki wody, gleby, badali drzewa, prowadzili obserwacje ornitologiczne. Ponadto zajęcia wiązały się z wycieczkami np. do Gilwy Małej, oczyszczalni ścieków w Iławie, zwiedzaniu International paper. W ostatnim roku realizacji poza grupami szkolnymi mieliśmy przyjemność realizacji zajęć z grupą seniorów. Podołali oni wspaniale zadaniom warsztatowym oraz obsłudze skomplikowanych urządzeń badawczych wykazując się nietuzinkową chłonnością informacji i umiejętności.

Uczestnicy ponadto realizując cykl zajęć na pierwszych i ostatnich zajęciach musieli napisać test składający się z 10 pytań z zakresu tematycznego omawianego w trakcie Kuźni. Ku naszej radości każdorazowo przyrost wiedzy wynosił minimum 20%.
Jako że był to ostatni cykl zajęć Kuźnia badaczy natury pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom, nauczycielom wspierającym grupy za zaangażowanie i dynamiczną pracę na zajęciach.

Z poważaniem
Adam Juźwiak, Janusz Kowalak
Specjaliści ds. edukacji ekologicznej

DSCF1720

DSC_00110

DSCF3711

SDC10917

Kuźnia badaczy natury była realizowana w ramach projektu Edukacja ekologiczna mieszkańców Kwidzyna  - myśl i działaj EKOlogicznie współfinansowanego ze środków miasta Kwidzyn
kwidzyn_moje_miasto